آنتی بیوتیک ها و ده نکته

ده نکته درباره آنتی بیوتیک ها ...

04 دی 1397 بدون نظر

آنتی بیوتیک ها و از جمله پنی سیلین ها، از زمان ساخته شدن تاکنون، جان افراد بی شماری را نجات داده اند... بسیاری از بیماری های کشنده دیروز، امروز به راحتی قابل درمان هستند، اما باوجود همه این فواید می توانندباعث بروز مشکلاتی شوند:

 

۱- آنتی بیوتیک ها، میان باکتری مفید و مضر تفاوتی نمی گذارند. در بدن انسان، تعادل مشخصی میان میلیون ها باکتری برقرار است و بسیاری از آنها کار محافظت از بدن را به عهده دارند اما استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها (به خصوص انواع وسیع الطیف)، می تواند با از بین بردن باکتری های مفید بدن، سیستم طبیعی آن را به هم بزند.


۲- .بدترین کار، مصرف نکردن مقادیر تجویز شده آنتی بیوتیک است؛ استفاده ناکافی از آنتی بیوتیک ها، باعث می شود باکتری های ضعیف از بین بروند اما انواع مقاوم، باقی می مانند. فرد حس می کند با مصرف چند نوبت دارو، بهبود پیداکرده و درمان را ادامه نمی دهد، اما باکتری های باقیمانده که با آنتی بیوتیک برخورد کرده اند، ساختمان خود را تغییر می دهند و در آینده، آنتی بیوتیک ها نخواهند توانست روی آنها اثر کنند.


۳- .باکتری ها با تغییر در DNA خود (جهش)، می توانند در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند. آنها میلیون ها باکتری مقاوم دیگر تولید می کنند و از بین بردن آنها بسیار سخت تر می شود.


۴. آنتی بیوتیک ها (از جمله پنی سیلین)، هیچ اثری روی ویروس ها ندارند، اما متاسفانه در بسیاری موارد در بیماری های ویروسی (مثل سرماخوردگی ها) بی دلیل تجویز و مصرف می شوند. استفاده نابجا از آنتی بیوتیک ها، یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت باکتری ها در برابر آنهاست.


۵. مشخص شده پزشکان مسن و گرفتار که بیماران زیادی را در طول روز معاینه می کنند، بیشتر به تجویز آنتی بیوتیک تمایل دارند. این تجویز نابجا می تواند بسیار مشکل ساز باشد.


۶. در سال های اخیر، آنتی بیوتیک جدیدی کشف نشده یا تعداد آنها بسیار محدود بوده است. ساخت آنتی بیوتیک های جدید بسیار وقت گیر و پرهزینه است و برای شرکت های داروسازی منفعت چندانی ندارد. به علاوه، چون میزان مرگ ومیر به دلیل ابتلا به عفونت ها کم شده و عفونت ها از بیماری های قابل درمان محسوب می شوند، دولت ها نیز تمایل چندانی به سرمایه گذاری در ساخت آنتی بیوتیک های جدید ندارند.


۷. مشخص شده مصرف چای سبز با آنتی بیوتیک ها، می تواند فعالیت ضدباکتری آنها را افزایش دهد.


۸. بسیاری از افراد، به اشتباه گمان می کنند آنتی بیوتیک های وسیع الطیف، قوی تر هستند و مصرف آنها را ترجیح می دهند اما اینطور نیست. اگر باکتری در برابر آنتی بیوتیک خاصی (با طیف باریک) حساس باشد، باید همان نوع را مصرف کرد. طیف باریک اثر یک آنتی بیوتیک به معنی ضعیف بودن آن نیست.


۹. آنتی بیوتیک ها، نجات دهنده انسان ها بوده اند. قبل از کشف آنها، عفونت علت عمده مرگ ومیر بود، اما امروزه علل عمده مرگ ومیر، بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و سرطان ها هستند.


۱۰. امروزه میزان استفاده از آنتی بیوتیک ها در حیوان ها بیش از انسان هاست. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بیش از نیمی از تولید آنتی بیوتیک ها در جهان برای حیوانات مزرعه به کار می رود. در ۳۰ سال اخیر، استفاده از پنی سیلین ها در حیوانات مزرعه ۶۰ درصد افزایش یافته است.


افراد می توانند با دانستن موارد استفاده از آنتی بیوتیک و مصرف در هنگام ضرورت و کامل کردن دوره درمان، مقاومت به آنتی بیوتیک ها را کم کنند.

 

- درباره آنتی بیوتیک لوکس بیشتر بدانید

 

 

 

برگرفته از سایت پرشین پرشیا

 

نظر دادن

وبسایت رسمی شرکت افق دارو پارس - نماینده انحصاری شرکت اینترافارم انگلستان - تری ام ایالات متحده آمریکا

تماس با ما

 
تهران - سعادت آباد - سرو غربی - پلاک137
کد پستی: 1998112345
تماس با شرکت: 89332000

عضویت در خبرنامه

 

  • از جدیدترین خبرهای دارویی ما آگاه شوید
  • با جدیدترین محصولات ما آشنا شوید
  • از زمان مسابقات اطلاع کسب نمایید
  • از زمان قرعه کشی مسابقات آگاه شوید

  لینک عضوگیری خبرنامه در حال بروزرسانی می باشد شما می توانید تا آن زمان از طریق پست الکترونیک درخواست خود را جهت عضویت ارسال نمایید...