دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان در ایران

04 شهریور 1395 بدون نظر

به همت متخصصان علوم پزشکی کشور ایران توانست دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان را به نام خود به ثبت برساند.

دکتر باهوش، فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) که با همکارانش به این موفقیت دست یافته است، با بیان این که پیوندخون بندناف برای درمان بیماری آنمی آپلاستیک تنها یک مورد در جهان انجام شده بود، اظهار کرد: آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان سلول‌های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبول‌های قرمز روبه‌رو هستیم؛ اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلول‌های خونی نیز مواجه هستیم.

وی با بیان این‌که در پیوند اتولوگ، بیمار سلول‌های بنیادی خود را دریافت می‌کند، خاطرنشان کرد: پیوند موفق سلول‌های بنیادی خون بندناف «کارن»، کودک 6 ساله به خودش یک معجزه درمانی و گامی موفق در درمان این بیماران با سلول‌های بنیادی خون بندناف است.

وی افزود: پس از تلاش‌های بسیار موفق به یافتن نمونه منطبق مغز استخوان برای پیوند به «کارن» نشدیم، لذا با توجه به اینکه خون بندنافش در بدو تولد و حدود 6 سال پیش، توسط خانواده‌اش در بانک خون بندناف رویان ذخیره‌سازی شده بود، تصمیم گرفتیم برای مداوای او از خون بندناف استفاده کنیم.

دکتر باهوش اضافه کرد: همیشه در پیوند سلول‌های بنیادی، یکی از نگرانی‌های پزشک معالج، پس زدن پیوند است؛ اما با توجه به اینکه سلول‌های بنیادی که قرار بود به این کودک 6 ساله پیوند زده شود، از خودش بود، احتمال پس‌زدگی پیوند از میان رفت.

این فوق تخصص خون و انکولوژی تصریح کرد: علی‌رغم این که سایر متخصصان پیوند، احتمال موفقیت را بسیار کم و یا حتی غیرممکن ارزیابی می‌کردند، پیوند انجام شد و با گذشت پنج ماه از تزریق سلول‌های بنیادی خون بندناف، روند درمان این کودک به خوبی پیش می‌رود.

دکتر باهوش خاطرنشان کرد: درمان «کارن» یک اتفاق استثنایی در دنیای علم است، چون وقتی به ما مراجعه کرد با نوع شدید بیماری کم کاری مغز استخوان مواجه بود. برای درمان کم کاری مغز استخوان در دنیا پروتکل درمانی به این شکل است که ترجیحا از سلول‌های بنیادی فرد دیگری مثل خواهر یا برادر یعنی از پیوند آلوژن استفاده شود. اما با توجه به اینکه یک مورد دیگر از پیوند بندناف بیمار به خودش در دنیا انجام شده بود، این کار را به مراکز پیوند مطرح کشور پیشنهاد دادیم؛ اما مخالفت شد و در نهایت خودمان علی‌رغم امکانات بسیار محدود بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) پیوند را انجام دادیم.

وی افزود: سه هفته بعد از تزریق، پلاکت‌های خون که برای ما بسیار مهم بود، شروع به بالا آمدن کردند و این در پیوند از بندناف، بسیار مهم است و بعد از گذشت یک ماه سایر آزمایش‌های بیمار نرمال شد.

دکتر باهوش با تاکید بر اینکه بیماری «کارن» به صورت اکتسابی در کودک به وجود آمده، تاکید کرد: پیوند موفق «کارن» با کمک خداوند بود و این اتفاق شاید جهش و حرکتی نو را در درمان بیماران رقم بزند.

فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) افزایش تجهیزات و ایجاد فضای مناسب پیوند در این بیمارستان را ضروری ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر تنها یک اتاق پیوند در اختیار داریم.

وی از عموم خیرین دعوت کرد تا با همکاری و همیاریشان بخش پیوند بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) را تجهیز کنند تا بتوانند به افراد بیشتری خدمات‌رسانی کنند.

منبع : ایسنا

نظر دادن

وبسایت رسمی شرکت افق دارو پارس - نماینده انحصاری شرکت اینترافارم انگلستان - تری ام ایالات متحده آمریکا

تماس با ما

 
تهران - سعادت آباد - سرو غربی - پلاک137
کد پستی: 1998112345
تماس با شرکت: 89332000

عضویت در خبرنامه

 

  • از جدیدترین خبرهای دارویی ما آگاه شوید
  • با جدیدترین محصولات ما آشنا شوید
  • از زمان مسابقات اطلاع کسب نمایید
  • از زمان قرعه کشی مسابقات آگاه شوید

  لینک عضوگیری خبرنامه در حال بروزرسانی می باشد شما می توانید تا آن زمان از طریق پست الکترونیک درخواست خود را جهت عضویت ارسال نمایید...