استفاده از ریز روبات‌ها برای انتقال دارو در بدن

20 مرداد 1395 بدون نظر

تیمی از پژوهشگران دانشگاه شیفیلد انگلستان موفق شدند به شیوه‌ای جدید برای هدایت دستگاه‌هایی بسیار ریز در محیط‌ های سیال دست یابند.

از این دستگاه‌ها که به اندازه یک سلول و باکتری هستند (یعنی قطری حدود چند صدم قطر موی انسان دارد) می‌توان برای انتقال مواد به موقعیتی مشخص در بدن و یا حتی برای بررسی بهتر نمونه‌های خون استفاده کرد. یافتن پروتئین‌های نشان دهنده مشکلات قلبی بو یا شناسایی سلول‌های سرطان و بررسی میزان گستردگی تومور از کاربردهای احتمالی این شیوه خواهد بود.

به حرکت درآوردن ابزارهای بسیار ریزی و در ابعاد میکرون در محیط سیال کار بسیار دشواری است. این وضعیت شباهت زیادی به حرکت انسانی که تلاش می‌کند در یک محیط دارای ویسکوزیته بالا به پیش برود، دارد.در پژوهش‌های قبل دانشمندان با استفاده از نیروهای خارجی نظیر میدان مغناطیسی توانستند روبات‌های بسیار ریز این چنینی را در محیط سیال به حرکت درآورند. اما شیوه‌هایی این گونه نیازمند پایش دقیق و مستمر برای هدایت ریزربات مذکور به نقطه مورد نظر خواهد بود. از این ریزروبات‌ها می‌توان در درون بدن هم استفاده کرد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظر دادن

وبسایت رسمی شرکت افق دارو پارس - نماینده انحصاری شرکت اینترافارم انگلستان - تری ام ایالات متحده آمریکا

تماس با ما

 
تهران - سعادت آباد - سرو غربی - پلاک137
کد پستی: 1998112345
تماس با شرکت: 89332000

عضویت در خبرنامه

 

  • از جدیدترین خبرهای دارویی ما آگاه شوید
  • با جدیدترین محصولات ما آشنا شوید
  • از زمان مسابقات اطلاع کسب نمایید
  • از زمان قرعه کشی مسابقات آگاه شوید

  لینک عضوگیری خبرنامه در حال بروزرسانی می باشد شما می توانید تا آن زمان از طریق پست الکترونیک درخواست خود را جهت عضویت ارسال نمایید...