آرتروز را بشناسید

آرتروز چيست و تحت تاثيرچه ايجاد مي‌شود ؟

11 آبان 1394 بدون نظر

آرتروز(استئوارتريت) شايع‌ترين بيماري مفصلي در انسان است که در آن تحليل غضروف مفصلي و درگيري استخوان زير غضروفي باعث التهاب بافت‌هاي اطراف مفصل و نهايتا تخريب ساختار آن مي‌شود. اين بيماري مي‌تواند بدون علت خاصي ايجاد شود و يا ممکن است ثانويه به علل ديگري ايجاد شود . از جمله علل زمينه ساز آرتروز مي‌توان به صدمات و آسيب‌هاي شغلي و ورزشي،عوامل مکانيکي و ساختاري بدن (مانند انحرافات و بد شکلي سيستم اسکلتي نظير زانوي پرانتزي و ضربدري)، بيماري‌هاي سيستم غدد و متابوليسم، اختلالات ژنتيکي و مادرزادي اشاره کرد . بزرگترين عامل خطر براي بيماري آرتروز افزايش سن است. از عوامل خطر مهم ديگر مي‌توان به ضربه‌هاي شديد و مکرر ناشي ازآسيبهاي شغلي و چاقي اشاره کرد. نکته قابل توجه درمورد چاقي اين است که اين معضل که از عوامل قابل کنترل مسبب آرتروز است‌، علاوه بر تاثير برروي مفاصلي که وزن بدن را تحمل مي‌کنند(از قبيل زانو) در ايجاد آرتروز مفاصل ديگر از جمله مفاصل بين انگشتان دست نيز نقش دارند.

کدام يک از نواحي بدن بيشتر مستعد آرتروز است؟ و آرتروز چه قدر با افزايش سن ارتباط دارد ؟

آرتروزممکن است هر يک از مفاصل را درگير سازد ولي شايع‌ترين مفاصل درگير عبارتند از مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات .در سنين زير 50 سال توزيع آرتروز زانو در بين مردان و زنان مشابه يکديگر است. با افزايش سن اين ميزان افزايش پيدا مي‌کند به طوري که ميزان شيوع آن از 30درصد در زنان 45 تا 65 سال به65درصد در زنان بالاي 65 سال مي‌رسد. در سنين بالاتر آتروز مفصل ران در مردان و آرتروز مفاصل بين انگشتي و قاعده شست در زنان شايع‌ترمي‌شود.

علايم و نشانه‌هاي آرتروز کدامند؟

درد‌، خشکي و محدوديت دامنه حرکتي مفاصل و گاه تورم مفصلي از مهمترين تظاهرات آرتروز به شمار مي‌روند. اين شکايات معمولا با تحرک و فعاليت تشديد پيدا مي‌کنند و با استراحت نسبي بهبود پيدا مي‌کنند. ممکن است مبتلايان به آرتروز از احساس سايش و صداي تق‌تق مفصل شکايت داشته باشند . در موارد شديد، بيماري آرتروز مي‌تواند منجر به دردهاي مزمن و حتي اختلال در وضعيت خواب و روح و روان بيمار شود و عملکرد فردي و اجتماعي وي را تحت‌الشعاع قرار دهد.

نوع تغذيه چگونه در شکل‌گيري آن نقش دارد؟

در حال حاضر در شکل گيري اين بيماري رژيم غذايي خاصي مطرح نشده است. اگرچه همانطور که گفته شد چاقي يکي از علل ايجاد و تشديد اين بيماري است، پس رژيم‌هاي غذايي که منجر به اضافه وزن در بيماران مي‌شود مي‌تواند باعث تشديد و يا ايجاد اين بيماري شود. نکته قابل ذکر در مورد تفکري است که در ميان مردم رايج است و آن مصرف کله پاچه و پاي مرغ براي ايجاد غضروف و بهبود آرتروز مفاصل است در اين خصوص بايد گفت که تاکنون هيچ مدرک و شواهد علمي قابل توجهي به نفع اين نظر منتشر نشده است. در مورد مصرف ويتامين‌ها و نقش آنها در درمان آرتروز مطالعات قطعي وجود ندارد اما در افرادي که رژيم غذايي آنها سرشار از ويتامين‌هاي (ويتامين ث) و D(ويتامين د) است شدت آرتروز کمتر گزارش شده است. ضمنا اينکه آيا اين تاثير با داروهاي مکمل حاوي ويتامينها نيز ايجاد مي‌شود نامشخص است. اخيرا دارويي به نام پروتلوس که حاوي املاح استرنسيوم است به بازار آمده که در بررسي‌هاي اوليه به نظر مي‌رسد بتواند از سرعت پيشرفت آرتروز بکاهد.

تشخيص آرتروز بر چه اساسي است؟

تشخيص آرتروز بر اساس شرح حال و معاينات باليني و بهره‌گيري از روش‌هاي تصوير‌برداري از جمله گرافي(عکس ساده) است.

به بحث درمان و ورزش‌هاي کمک‌کننده به روند درمان و نقش درمان‌هاي طب فيزيکي در درمان آن اشاره کنيد؟

انجام ورزش‌هاي آبي و آيروبيک (هوازي) هر دو در بهبود آرتروز سودمندند. ورزش‌هاي گوناگون هم از ميزان درد مي‌کاهند و هم سبب بهبود حرکت و عملکرد مفاصل آرتروزي مي‌شوند. نکته مهم اين است که ورزش درماني براي هر فرد متناسب با شرايط سني و جسمي، بيماري‌هاي همراه(زمينه‌اي)، شدت آرتروز و يافته‌هاي معاينات باليني وي تجويز مي‌شود. درست مثل هر نسخه دارويي که در آن شکل دارو، دوز، زمان استفاده و ملاحظات و احتياط‌هاي حين مصرف دارو مشخص است، تجويز ورزش در بيماران نيز بايد توسط پزشک انجام شود و در هرنسخه ورزشي نوع ورزش، شدت، طول مدت هر جلسه و تعداد جلسات در روز و هفته و احتياط‌هاي حين ورزش مشخص باشد. آرتروز زانو سبب مي‌شود به دليل کم تحرکي ناشي از درد، قدرت عضلات پيرامون زانو کاهش يابد. از سوي ديگر کاهش قدرت عضلات سبب ايجاد و افزايش شدت آرتروز مي‌شود. در بسياري از بيماران عدم تناسب بين قدرت و انعطاف‌پذيري عضلات سبب تشديد آرتروز مي‌شود. بنابراين علاوه بر ورزش‌هاي تقويتي عضلات بويژه عضله چهار سر و نزديک کننده‌هاي ران، تمرينات کششي براي افزايش انعطاف پذيري عضلات پشت و کنار ران و حتي تمرينات تعادلي مي‌تواند مفيد واقع شود. پياده‌روي يکي از مناسب ترين ورزش‌ها در مبتلايان به آرتروز زانو است اما بايد از حرکت روي سطوح شيبدار به ويژه سر پائيني پرهيز شود. همچنين دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلي به دليل اين که بخشي از وزن بيمار توسط صندلي دوچرخه تحمل مي‌شود و از فشار بر زانوها مي‌کاهد به ويژه در افراد چاق مناسب‌تر است. در مورد استفاده از وسايل ورزشي ثابت و تجهيزاتي که قابليت تنظيم براساس شرايط فيزيکي بيماران را ندارند‌(از جمله وسايل نصب شده در پارک‌ها ) بايد توجه داشت که اين لوازم در برخي افراد به خصوص بيماران سالمند ممکن است آسيب رسان باشند چرا که بيماري‌هاي زمينه اي سالمندان در انتخاب نوع ورزش و تنظيمات تجهيزات ورزشي بايد مد نظر قرار گيرد.

اخيرا کاربرد ورزشي به نام تاي چي در سالمندان و به ويژه مبتلايان به آرتروز و استئوپروز(پوکي استخوان) مورد توجه پزشکان و بيماران واقع شده است. اين ورزش يکي از ورزش‌هاي سنتي چيني است که به مرور زمان مورد اصلاح و تغييرات جدي قرار گرفته است‌. اساس اين ورزش شامل حرکات ريتميک وآهسته هستندکه باعث افزايش ريلکسيشن(آرام‌سازي)‌، بهبود قدرت و تعادل‌، انعطاف‌پذيري و اعتماد به نفس مي‌شود. تحقيقات اوليه نشان داده است که اين ورزش در بهبود علائم بيماران بالاي 65 سال مبتلا به آرتروز زانو موثر است.

راجع به کاربرد‌هاي کفش و کفي طبي و وسايل کمکي حرکت در مبتلايان به آرتروز توضيح دهيد؟

بر اساس شرايط بيماران مبتلا به آرتروز زانو و نيز شست دست گاهي تجويز وسايل کمکي حرکت‌، کفش و کفي طبي لازم است . در مورد آرتروز زانو‌ها‌، کفش و کفي مناسب بايد بر اساس معاينه و تجويز پزشک تهيه شود و براي انتخاب صحيح آن بايد علاوه بر وضعيت زانو‌ها مواردي چون معاينات مچ پا و نحوه قرارگيري کشکک مورد ارزيابي قرار گيرد. استفاده از کفي‌ها با لبه داخلي در افرادي که دچار زانوي ضربدري (والگوس) هستند و استفاده از کفي‌هاي با لبه خارجي به همراه بانداژ مفصل ساب تالار در افرادي که دچار زانوي پرانتزي (واروس) هستند و همچنين بانداژهاي خاصي که کشکک را به سمت داخل زانو مي‌آورد‌، توصيه مي‌شود. وسائل کمکي حرکت مانند عصا و چوبدستي مي‌تواند تا 25 درصد از وزن بر روي پاي مقابل را کاهش دهد و سبب کاهش درد و بهبود عملکرد شود از اين رو استفاده از عصا در سمت مقابل در برخي بيماران آرتروزي توصيه مي‌شود. اما استفاده از زانوبند طبي در مراحل اوليه آرتروز توصيه نمي‌شود.ارتفاع عصا و نحوه صحيح استفاده از آن بسيار مهم است. طول مناسب براي عصا فاصله ازکف زمين تا تروکانتر بزرگ استخوان ران (تقريبا محل درز جيب شلوار ) است و آرنج بيمار حين استفاده از عصا بايد حدود 20 درجه خم باشد.

درمان جراحي در چه زمان توصيه مي‌شود؟

جراحي معمولا در مواردي که آرتروز شديد باعث اختلال در فعاليت بيمار شده باشد ومعضلات بيمار به درمان‌هاي غير جراحي پاسخ نداده باشند در نظر گرفته مي‌شود.يکي از مواردي که در جراحي‌هاي نواحي آرتروزي مهم است‌، در نظر گرفتن يک دوره مناسب توانبخشي قبل وپس از اعمال جراحي است که شامل آموزش بيماران‌، تمرين درماني و به کارگيري روش‌هاي مختلف فيزيوتراپي است. روش‌هاي مختلف جراحي ممکن است به صورت آرتروسکوپي و يا جراحي باز انجام شود.در روش آرتروسکوپي معمولا از طريق سوراخهاي ريزي جراحي انجام مي‌شود.جراحي‌هاي ارتوپدي بر حسب شرايط بيمار ونظر پزشک از يک شستشو و تميز کردن فضاي مفصلي تا تعويض کامل مفصل متفاوت اند.

آيا درمان قطعي آرتروز ممکن است يا بيشتر درمان‌ها نقش کاهش درد و جلوگيري از پيشرفت بيماري را دارند؟

هدف کلي از درمانهاي متنوع فيزيکي و دارويي در مبتلايان به آرتروز کند کردن روند تخريبي و دژنراسيون در مفاصل، کاهش درد، حفظ يا بهبود حرکت مفصلي و عملکرد آن و نهايتاً ارتقائ کيفيت زندگي بيمار است.

در مورد ترتيب استفاده از درمان‌هاي غيرجراحي و جايگاه آنها در درمان آرتروز زانو هنوز اتفاق نظر کلي وجود ندارد، اما در اين ميان اثرات کاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزش‌هاي هوازي (آيروبيک)، ورزش‌هاي آبي و تمرينات مقاومتي و تقويتي کاملاً ثابت شده و به افراد مبتلا به آرتروز توصيه مي‌شود.

در مورد درمان‌هاي آرتروز زانو و اثر بخشي آنها توضيحاتي بفرماييد؟

به طور کلي درمان‌ها شامل استفاده از داروها (موضعي‌، خوراکي و داخل مفصلي)، استفاده از مکمل‌ها‌، درمان‌هاي فيزيکي و جراحي است .اثر بخشي برخي از اين درمان‌ها تاييد شده است. داروهايي که براي درمان درد آرتروز زانو در مراحل اوليه مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند عبارتند از استامينوفن، داروهاي ضد التهابي غير‌کورتوني (خوراکي و يا موضعي) مانند ديکلوفناک، ناپروکسن و سلکسيب . گاهي از داروهاي مخدر خفيف مانند ترامادول براي کاهش موقت درد و بهبود عملکرد استفاده مي‌‌شود. در افراد مسن، بيماران مزمن قلبي، عروقي و کليوي و همچنين بيماراني که سابقه خونريزي معده و اثني عشر دارند استفاده از داروهاي ضد التهابي غير کورتوني خوراکي بايد با احتياط صورت گيرد و ترجيحا از داروهاي موضعي و يا جايگزين آنها استفاده شود. تزريقات داخل مفصلي هيالورونات، دولوکستين و مخدرها در مواردي که درمانهاي اوليه پاسخ نداده اند مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند. اگرچه مصرف مکمل‌هايي که به عنوان غضروف ساز و افزايش دهنده قد در مبتلايان به آرتروز مفاصل تحت تبليغات گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرند، اثرات ثابت شده و قطعي ندارد‌. انواع مختلف اين مکمل‌ها در برخي از بيماراني که دچار آرتروز مفصلي شده اند ممکن است سبب درجاتي از کاهش درد شود، اما اينکه استفاده طولاني مدت مکمل‌ها بتواند از ميزان آرتروز و يا پيشرفت آن بکاهد شواهد علمي ثابت شده اي ندارد و حتي برخي از اين مکمل‌ها در بيماران مبتلا به ديابت ممکن است سبب افزايش قند خون شود. درحال حاضر استفاده طولاني مدت کندروتين سولفات و گلوکز آمين توصيه نمي‌شود. درمانهاي فيزيوتراپي نيز با بهره گيري از سرما، گرما، تحريک الکتريکي و ورزش درماني مي‌توانند اثرات مفيدي در مبتلايان به آرتروز مفاصل داشته باشند. استفاده طولاني مدت از دستگاه‌ها‌ي تحريک الکتريکي در موارد درد مزمن متوسط تا شديد، به ويژه وقتي بيماران به دلايل شخصي و يا بيماريهاي همراه امکان اعمال جراحي تعويض مفصل را ندارند مي‌‌تواند کمک کننده باشد.

درمان‌هاي دستي و مداخلات رواني و اجتماعي از جمله مواردي هستند که بر اساس شرايط بيمار ممکن است در مبتلايان به آرتروز مفيد واقع شوند.

در مورد تزريقات داخل مفصلي به خصوص زانو شرح دهيد .آيا اثرات اين دارو‌ها دائمي‌هستند؟

شايعترين تزريقاتي که در داخل زانو در حال حاضر انجام مي‌شود شامل تزريق انواع استروئيد(کورتون) و ونيز تزريق دوره‌اي هاي حاوي هيالورونيک اسيد که به عصاره‌هاي تاج خروس و يا آمپولهاي ژله‌اي معروف شده‌اند مي‌شود. استفاده مناسب از هر دوي اين تزريقات مي‌تواند اثرات مفيد ولي موقتي در تسکين درد و بهبود عملکرد بيماران داشته باشد و اين درمان باعث مي‌شود که در فرصت چند ماهي که از شدت درد کاسته مي‌شود امکان انجام ورزش و کاهش وزن و اثرات دراز مدت ناشي از آن‌ها فراهم شود. اما تزريقات مکرر کورتون درون مفصلي بخصوص در فواصل کوتاه و به ويژه درمبتلايان به استئوپروز (پوکي استخوان) توصيه نمي‌شود. در کل به ويژه در مواردي که همراه با آرتروز التهاب مقاوم به درمان‌هاي فيزيکي و خوراکي وجود داشته باشد، ممکن است تزريقات کورتون مفيد واقع شود. در اين خصوص ترجيح اين است که در هر مفصل در هر سال بيش از سه تزريق انجام نشود.اگر چه استفاده ازمحصولات مختلف هيالورونيک به دليل نداشتن برخي از عوارض جانبي کورتون‌هاي داخل مفصلي رو به افزايش است و ممکن است تاثير آن‌ها طولاني مدت‌تر باشد اما اين دارو‌ها نيز اثر قطعي و ثابت شده‌اي در غضروف‌سازي و بهبود دائمي مفاصل آرتروزي ندارند و بيشتر جنبه روغن کاري مفاصل و بهبود حرکت در آنها را دارند .

آيا جايگاه داروهاي گياهي در درمان آرتروز مشخص است؟

بعضي از گياهان دارويي داراي اثرات نسبي مفيدي هستند که از آن جمله مي‌توان به گياه پنجه شيطان(که قرصهاي آن به تلتونال معروفند) اشاره کرد ولي برخي از قبيل زنجبيل تاثيرات قطعي ثابت شده اي ندارند . هر چند توصيه‌هايي در مورد سودمندي سويا‌، مواد غذايي سرشار از امگا 3 و حتي ادويه جات در مبتلايان به آرتروز شده است در کل توصيه مي‌شود مصرف اين مواد نيز تحت نظر پزشک صورت گيرد تا با انتخاب درست آنها از عوارض جانبي احتمالي جلوگيري شود.

آيا طب سوزني و چشمه‌هاي آب گرم در درمان آرتروز مفيد است؟

بر اساس تحقيقات علمي کاربرد طب سوزني و استفاده از چشمه‌هاي آب گرم در مراحل اوليه و شدتهاي پائين و متوسط آرتروز زانو مي‌تواند موثر باشند و سبب کاهش درد و بهبود حرکات مفصل مي‌شوند‌، اما اثرات طولاني مدت اين روش‌ها هنوز روشن نيست.

آيا آرتروز لزوما يک بيماري پيشرونده محسوب مي‌شود؟ چه کنيم تا از ايجاد و يا تشديد آرتروز جلوگيري کنيم؟

پيشرفت اين بيماري وابسته به عللي است که در ابتدا ذکر کرديم. به طور مثال در فردي که مبتلا به آرتروز خفيف است چنانچه در طي زمان دچار افزايش وزن شود و به دليل کم تحرکي دچار ضعف عضلات شود آرتروز قطعا پيشرفت خواهد کرد.

اصلاح الگوي زندگي شامل تغذيه مناسب و پيشگيري از اضافه وزن، رعايت وضعيت‌هاي صحيح بدن در فعاليت‌هاي روزمره از جمله خودداري از دو زانو و چهار زانو نشستن، استفاده از توالت فرنگي، محدود کردن دفعات بالا و به ويژه پايين آمدن از پله، غذا خوردن پشت ميز به جاي نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده و قابل اجرايي است که مي‌تواند ازپيشرفت و شدت آرتروز بکاهد. همچنين علاوه بر اين انجام ورزش‌هاي مناسب مي‌تواند در به تاخير انداختن بروز اين بيماري کمک کننده باشد. نکته مهم اينکه کاهش 5 کيلوگرم از وزن ممکن است تا حدود پنجاه درصد از فشار بر روي مفاصل زانو را کم کند.

راجع به درمان‌هاي نوين و جديدي که در مبتلايان به آرتروز به کار مي‌رود شرح دهيد؟

افزايش بيماري‌هاي مزمن و نيز وجود بيماريهايي که درمان قطعي براي آنها شناخته نشده است سبب معرفي و گسترش دسته جديدي از درمان‌ها از جمله ژن درماني‌، استفاده از سلول‌هاي بنيادي و پلاسماي غني از پلاکت شده است . اساس کاربرد اين درمانها استفاده از توان بيولوژيکي بدن در پاسخ به آسيب‌ها و اختلالات موجود است. در مورد سلولهاي بنيادي مطالعات قابل قبولي در ايران در حال اجرا است و مراحل اوليه درمان با اين روش درماني با موفقيت گزارش شده است. اگرچه تاثير دراز مدت آن نيز به طور کامل مشخص نشده است و نيازمند گذر زمان است. در اين روش نيز سلولهاي بنيادي جدا شده از فرد تحت کشت قرار گرفته و بعد از ايجاد شرايط مناسب به داخل زانوي بيمار تزريق مي‌شود.

در چند سال اخير استفاده از درمانهاي موسوم به تزريقات سرم غني از پلاکت PRP) ( Platelet Rich Plasma ) رو به گسترش نهاده است . در برخي تبليغات اثرات درمان‌هاي پلاسماي غني از پلاکت را به سلول‌هاي بنيادي نسبت مي‌دهند. اما نکته مهم اينست که اين روش اگرچه در صورت استفاده بجا مي‌تواند مفيد و موثر باشد اما با درمان‌هاي سلول بنيادي متفاوت است . اساس استفاده از پلاسماي غني از پلاکت بر اين پايه بنا شده است که پلاکت‌ها که از سلول‌هاي موجود در خون انسان هستند داراي دانه‌هايي (گرانول‌هايي) هستند که مواد موجود در آنها از جمله عوامل رشد مختلف مي‌تواند در روند ترميم بافتها و تسريع التيام نسوج موثر باشد.در اين روش از بيماران سي تا پنجاه سي سي خون گرفته مي‌شود و پس از دو مرحله سانتريفيوژ سه تا پنج سي سي از پلاسماي غني از پلاکت که غلظت پلاکت‌ها در آن حدوداً يک ميليون در ميکروليتر يعني به طور متوسط 5 برابر غلظت پلاکت در خون طبيعي است درون مفصل بيمار تزريق مي‌شود . پزشکان اميدوارند که استفاده از اين روش با افزايش غلظت فاکتورهاي رشد سبب بهبود ترميم بافتها و از جمله بهبود آرتروز بيماران شود. برخي از مطالعات اوليه آزمايشگاهي و مطالعات بر روي حيوانات‌، قابليت‌هاي فاکتورهاي رشد موجود در پلاکت‌ها را در تکثير سلولها، غضروف سازي و ترميم بافتهاي آرتروزي نشان داده اند اما هنوز شواهد کافي و دقيق در مورد اثرات پيشگيري کننده يا درماني دراز مدت پلاسماي غني از پلاکت در آرتروز انسان وجود ندارد.آنچه مهم است برخي مطالعات باليني انجام شده طي 3-4 سال اخير‌، اثرات مثبت تزريق پلاسماي غني از پلاکت را در کاهش درد و خشکي مفصلي، بهبود عملکرد و افزايش کيفيت زندگي در مبتلايان به آرتروز اثبات کرده اند . ضمن اينکه مطالعات مذکور تا کنون عوارض جانبي قابل توجهي را نشان نداده اند.

آيا در ايران مطالعاتي زمينه اثرات در آرتروز انجام شده است ؟

در ايران نيز از حدود 2 سال پيش درمان با رو به فزوني گذاشته است.در اين مدت اگرچه مواردي از سوء استفاده و عوارض ناشي از کاربرد اين روش توسط افراد غير متخصص و در مراکز غير مجاز و شرايط غير استاندارد و از جمله استفاده از کيت‌هاي نامرغوب و نامعتبر و به ويژه در موارد تبليغاتي که جنبه زيبايي داشته اند گزارش شده است اما نتايج تحقيقات اوليه انجام شده در مراکز مختلف دانشگاهي از جمله گروه طب فيزيکي و توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي که در بيمارستان شهيد مدرس( سعادت آباد) انجام گرفته است اثرات مثبت در مبتلايان به آرتروز خفيف تا متوسط را تاييد کرده است. بر اساس اين مطالعات مشابه آنچه در برخي مطالعات غربي نيز منتشر شده است بهبود در وضع مبتلايان به آرتروز حد اقل تا بيش از 9 ماه ادامه پيدا مي‌کند و در اين مدت ميزان درد و استفاده از مسکن‌ها به ميزان قابل توجهي کاهش پيدا مي‌کند. اگرچه در ايران در برخي مراکز تجربه کافي براي انجام اين درمان‌ها وجود دارد مهم اين است که کاربرد اين روش بايد متناسب با نتايج مطالعات گسترش يابد و بايد از شتاب‌زدگي و استفاده بي رويه از آن اجتناب شود.

چه نکات ديگري در خصوص کاربرد توانبخشي ضروري است؟

اول اينکه PRPدرماني معمولا خط اول درمان مبتلايان به آرتروز نيست. نکته دوم اينکه ساير درمانهاي فيزيکي و توانبخشي از جمله ورزش درماني صحيح و اصلاح الگوي مناسب زندگي بايد در ادامه درمان با ادامه يابد و در آخر اينکه پلاسماي غني از پلاکت جايگزين درمانهاي جراحي ارتوپدي از جمله تعويض مفصل در مبتلايان به آرتروز شديد نيست و در کل با توجه به اينکه درمان با PRP هنوز به عنوان درمان استاندارد معمول شناخته شده نيست توصيه مي‌شود


محصولات مرتبط:

گلوکزآمین  مگارد  مووفری ادونسد

نظر دادن

وبسایت رسمی شرکت افق دارو پارس - نماینده انحصاری شرکت اینترافارم انگلستان - تری ام ایالات متحده آمریکا

تماس با ما

 
تهران - سعادت آباد - سرو غربی - پلاک137
کد پستی: 1998112345
تماس با شرکت: 89332000

عضویت در خبرنامه

 

  • از جدیدترین خبرهای دارویی ما آگاه شوید
  • با جدیدترین محصولات ما آشنا شوید
  • از زمان مسابقات اطلاع کسب نمایید
  • از زمان قرعه کشی مسابقات آگاه شوید

  لینک عضوگیری خبرنامه در حال بروزرسانی می باشد شما می توانید تا آن زمان از طریق پست الکترونیک درخواست خود را جهت عضویت ارسال نمایید...